Ořezávač tužek

PencilSharpener

Nápad výrobní linky jsem měl v hlavě již delší dobu. Avšak tato, byla až druhou v pořadí. Jako první jsem postavil linku na loupání jablek, ta však skončila fiaskem. Nejdříve jsem odpálil celý mikroprocesor, pak dvě serva. Ve finále jablka nedokázala oloupat. Tuto snahu jsem vzdal a vymyslel jsem jiný užitečný nástroj a to ořezávač tužek.

Stavbu jsem započal od modulu, který rotuje tužkou, jelikož mi to přišlo jako stěžejní a nejtěžší. Po několika pokusech jsem nakonec využil kus malé goly narvaný do lega, který tužku bezpečně a pevně pojme. Následovala stavba vstupního a výstupního podávacího systému. Na tom výstupním je tužka udržována a je po něm posouvána směrem do ořezávátka. Vstupní pak slouží k dávkování tužek s pásu.

Následovala stavba dopravníkového pásu a zásobníku na tužky. Zde bylo nejnáročnější vyladit umístění dílů tak, aby pás vždy ze zásobníku odebral právě jednu tužku. Následoval mechanismus posouvání rotačního modulu. I ten prošel několika dramatickými přestavbami. Nakonec jsem použil posun pomocí ozubené lišty.

Posledním problémem bylo řešení vysunutí tužky z ořezávátka a uvolnění s rotačního mechanismu. Zvítězilo řešení s bodákem, který je umístění na rotačním modulu. Ten se zakousne do tužky a modul je posouván zpět. V momentě, kdy je tužka umístěna v pozici pro vyklopení, je tento bodák zvednut a rotační modul je posunut do nejzazší pozice, čímž dojde k upuštění tužky. Aby tento proces probíhal lépe, je po dokončení ořezání tužka otočena v opačném směru. Tím dojde jak k uvolnění z ořezávátka, tak uvolnění v rotačním modulu.

Aby bylo dílo dokonáno, postavil jsem i jednoduchý nákladní automobil, do kterého jsou tužky expedovány po dořezání. Po sestavení následovalo programování, časování jednotlivých komponent a doladění detailů. K oživená byly použity 3 motory a 3 serva, celkem tedy má tato linka 6 pohyblivých částí.

Kliknutím na název zobrazíte zdrojový kód
PencilSharpener.c: main file
Download
PencilSharpener.h: headers file
Download

Go back to STM32