Traktor 2. verze (2013)
Poté, co jsem začal vyrábět vzhlednější podoby výsledných výtvorů, rozhodl jsem se vytvořit i vzhlednější traktor a rozšířit poskytovanou funkčnost. Chtěl jsem, aby traktor měl i náhon a postavit si za traktor nějaký pěkný stroj. Inspirací mi byl opět traktor Zetor Crystal 8011 a nahrnovač, který je za ním téměř permanentně připojený, a s kterým jsem strávil desítky hodin na loukách tvoře řádky pro balíkovač.
Jelikož jsem už od počátku předpokládal, že výsledná konstrukce bude těžká, a chtěl jsem, aby traktor vyvinul alespoň nějakou rychlost, dal jsem do podvozku každému kolu samostatný motor. To samozřejmě znamenalo i to, že budu muset naimplementovat softwarový diferenciál, aby traktor rozumně zatáčel. Následně jsem osadil přední kola a připojil je na servo, které se stará o zatáčení. Kompletací těchto dvou dílů vznikla základní kostra celého traktoru.
Jakožto pohon pro náhon jsem zvolil kontinuální servo kvůli omezeným prostorům. O zvedání tříbodového závěsu (klepet) se stará standartní servomotor. Traktor pak již stačilo osadit světly, procesorem a destičkami k periferiím, vše propojit a naprogramovat. Aby traktor působil vzhledněji, vytvořil jsem mu i pěknou kabinu s krytem na motor (zde procesor).
Poslední výzvou bylo vytvořit funkční nahrnovač za traktor, který se bude připojovat pomocí tříbodového závěsu, a který bude poháněn náhonem, čímž se nahrnovač roztočí. Dlouho jsem přemýšlel nad celým mechanismem přívodu kroutícího momentu a zvedáním zvedacího ústrojí. Nejprve jsem vzal velké kolo. To jsem dal na pevně na tyčku. Na velké kolo byly přidělány ramena, která nosí pera používaná k nahrabování.
Samotný náhon pak musí vést nad tímto ústrojím. Pomocí dvou ozubených jsem vytvořil převod z kolmé osy na vodorovnou. Pomocí dvojice kardanových hřídelí je pak připojen pohon ke kontinuálnímu servu. Celá horní konstrukce je pak připojena na tříbodový závěs, čímž je zvedána i s nahrnovacími rameny, zatímco kola zůstávají pevně na zemi.
Kliknutím na název zobrazíte zdrojový kód