Důležité informace

ImportantInfo

V této sekci se nacházejí převážně periferie k mému Arduinu. Jedná se o spínače, display, h-můstky pro řízení motorů a všelijakou ostatní havěť. Veškeré periferie mám odzkoušené - aktivně je používámm, jak můžete vidět ve videích připojeným k jednotlivým článkům.

U jednotlivých periferií naleznete fotky, schémata jak ve formě obrázku, tak i ve formě souboru eagle. POZOR: Všechna ,,schémata" jsou z pohledu zezhora - tj. z pohledu součástek a to přestože mají příponu brd, což je v eagle board (ze strany spojů). Opakuji tedy: není to board, je to ze strany součástek. Jedná se tedy o schéma, které když zrcadlově otočíte a vytisknete tak, aby vzdálenost zelených ,,čumprdlíků" byla 2.54mm, dostanete board. Možná se chytáte za hlavu ale:

lépe se přemýšlí tak, jak to na desce bude osazené (zezhora) soubory board jsou vzhledově příjemnější - mají pěkné čáry (wire) a pod...

Fígl pro tisknutí zrcadlených schémat, pokud tisknete ze screenshots: Otevřu si např. MS Word, vezmu list A4 a nastavím v tomto programu velikost zoomu tak, aby po přiložení papíru přesně odpovídalo velikosti papíru na obrazovce. Zrcadlené schéma to programu vložím. Poté uzmu lištičku s piny, a tak dlouho měním velikost tohoto obrázku, než mi piny přesně sedí s čumprdlíky. Pokud neděláte lištu dlouho víc jak 8 pinů, bohatě to vystačí - vše má svoje tolerance. Pokud děláte delší - metoda pokus omyl. Vytisknu, porovnám, případně ručně změním hodnoty šířka výška, nebo tu lištu v půlce zlomím a nikdo stejně nic nepozná...

Druhou, jednodušší metodou, je vytisknout schéma přímo z programu Eagle na pauzovací papír, přiložit opačně a pokračovat dále. V tomto programu je dále možné schéma vybrat a zrcadlit, čímž docílíte pohledu ze strany spojů.

Když vytvářím schémata, často tam ty součástky naházím a nekoukám na orientaci (diod a kondenzátorů). Vše se pokusím projít a případně otočit. Avšak apeluji na váš selský rozum: přemýšlet u toho - nervat elektrolyt mínusem na plus (tedy pokud to není někde tak míněné - např. u napěťových pump), když je někde ochranná dioda, nedat jí opačně aby to zkratovala a pod...

Já sám sem amatér, ve škole nás něco učili, zkoušky z toho taky mám, ale rozhodně si v tom taky nejsem jistej a přesto jsem si to odvodil. Takže to co tady dělám, jsou opravdu velmi jednoduché a velmi základní věci, ke kterým není potřeba elektrotechnické vzdělání a stačí jen vědět, že dioda jedním směrem pouští a vědět jakým.

Závěrem jenom podotknu, že všechna schémata (po jednoduché úpravě boardy) jsou dělané tak, aby šli doma namalovat fixem a domácky vyleptat - tj. tak, aby všechny cestičky měly dostatečnou tlouštku a dobře se to malovalo. Pokud vlastníte pokročilejší techniku, určitě by se leckde dalo ušetřit, či odstranit drátové propojky.


Go back to Arduino