Výroba desky plošných spojů
V robotice je potřeba spousta řídících obvodů k ovládání různých periferií. Ty si může člověk samozřejmě koupit (tzv. shields) nebo si může zakutit a vyrobit si vlastní. Cenově je to periferie od periferie. Některé vyjdou vyrobit řádově levněji, jinde je cena srovnatelná. Nicméně domácí výroba poskytuje více srandy a rozvoje schopností.
Před samotným návrhem je potřeba věnovat dostatečný čas studiu té, či oné periferie. Návrh pak provádím v programu Eagle. Veškeré destičky navrhuji z pohledu TOP, tedy při pohledu seshora. Toto je pro mě pohodlnější, poněvadž koukám na desku tak, jak bude osazena.
Návrh vytisknu na lepící část samolepících papírů pomocí laserové tiskárny. Zde je třeba nastavit černobílý tisk a popřípadě zvýšit kontrast. K tisku je nutná právě laserová tiskárna, která toner (prášek) z válce přenáší na papír pomocí zapečení na papír. Motiv musí být vytištěn zrcadlově než je pohled BOTTOM. Při mém způsobu návrhu si tak ušetříme zrcadlení motivu. Motivem přeneseme na měděnou část destičky pomocí následujících kroků:
- Na tvrdou podložku položíme zhruba 1/4 cm látky. Já používám ručník.
- Destičky důkladně očistíme a odmastíme.
- Na destičku přichytíme 1mm proužkem izolepy motiv směrem k mědi.
- Na látku položíme destičku s potiskem a mědí směrem dolů.
- Na celek položíme přehnutý a čistý papír.
- Nahřejeme žehličku na střední teplotu. Já používám 2 dílky ze 3 (vlna).
- Položíme žehličku na přeložený papír a necháme 1 minutu zahřívat destičku.
- Žehličku zatížíme zhruba 4-6 kg po další 1 minutu.
- Necháme vychladnout na pokojovou teplotu.
- Vložíme do misky s vodou na pár minut, než se začne papír sám olepovat.
- Osušíme, fixem provedeme případné korekce.
Návrh v SW Egle (spoje z pohledu TOP)
Vytištěná předloha na samolepící papír
Přichycení k DPS
Nažehlování motivu
Odstranění papíru
Nažehlený motiv DPS
Připravíme si nádobu s chloridem železitým. Do ní opatrně vložíme destičku motivem dolů a necháme plavat na hladině. Destička se díky vysokému povrchovému napětí kapaliny drží na hladině bez větších problémů. Osobně pak kapalinu zahřívám pomocí klasické žárovky, abych proces leptání urychlil. Doba záleží na teplotě a kvalitě roztoku. Nicméně, po čase lze na destičce vidět cestičky.
Po vyleptání destičku osuším savým papírem a odstraním toner pomocí nitro ředidla. Destičku pečlivě omyji a mírně obrousím. Poté nanáším vrstvu cínu, která opraví případné malé trhlinky.
Leptání
Leptání dokončeno
Očištěné DPS po leptání
Nanesení vrstvy cínu
Pocínované destičky
Následuje hlučná část, a to odvrtání všech průchodek pro součástky. Používám 1mm vrták, pro silnější diody 1,2mm a zbytek podle potřeby. Odvrtanou destičku opět důkladně očistím. Dalším krokem je pak samotné osazení součástkami. Začínám od pasivních součástek: nejdříve konektory, patice, drátové propojky. Poté rezistory, kapacitory a na nakonec případné integrované obvody. Posledním krokem je popis destičky a jednotlivých vstupů / výstupů
Podívejte se na ukázky a video.